Čím žijeme
Svetový deň pozdravov
03.12.2024 09:1720.11.2024So žiakmi sme si tento deň pripomenuli besedou. Hovorili sme o tom, čo je to pozdrav, aké formy pozdravu poznáme, ako sa zdravíme dospelým a ako rovesníkom a hlavne - prečo by sm nemali na pozdrav zabúdať. Žiaci sa dozvedeli, prečo sa tento deň oslavuje 21. novembra, kto je autorom tejto myšlienky a hlavne - prečo ľudeia by si mali uvedomiť potrebu osobného kontaktu, ktorý prispeje k porozumeniu medzi ľuďmi, k celosvetovej harmónii bez vojen, k zachovaniu mieru.
Žiakov sme oboznámili, čo máme v tejto deň, ale samozrejme aj v každý ďalší robiť - pozdraviť svojich najbližších, príbuzných, známych, kamarátov, susedov, podať im pomocnú ruku, priateľsky zamávať tým, ktorí sú od nás ďaleko a spríjemniť im tak deň. Dať najavo svoju lásku a sympatie všetkým, ktorých máme radi.
A samozrejme sme nezabudli zhotoviť aj pozdravy z papiera, ktorými žiaci mohli potešiť toho, kto je im blízky.
Medzinárodný deň bez fajčenia
03.12.2024 08:3122.11.2024Medzinárodný deň bez fajčenia alebo tiež nefajčiarsky deň - tento deň sme si pripomenuli rôznymi aktivitami zameranými na prevenciu, zvyšovanie informovanosti o negatívnom vplyve cigariet na zdravie, o rizikách vzniku rôznych ochorení, aktívnom a pasívnom fajčení, negatívnom vplyve fajčenia v tehotenstve. Informácie o tom, aké je fajčenie škodlivé a nebezpečné, žiaci získali z prezentácie i materiálov umiestnených na nástenke na chodbe.
Potom sme sa venovali praktickej činnosti - výrobe plagátov, ktoré majú upozorniť na škodlivosť fajčenia a riziká pre zdravie.
Európsky týždeň pre menej odpadov
28.11.2024 08:1816. - 22.11.2024So žiakmi sme sa zapojili do iniciatívy Európsky týždeň pre menej odpadov, ktorý prebiehal 16. – 24. novembra 2024. Aktivity sme opäť prispôsobili vyučovacím predmetom.
Cieľom našich aktivít bolo zvýšiť povedomie žiakov pri znižovaní odpadu z potravín, šetrení prírodných zdrojov i peňazí a pomoci ľuďom, ktorí sú v núdzi. Na chodbe sme umiestnili informačný portál, z ktorého žiaci získali typy ako neplytvať potravinami, prečo plytváme jedlom, koľko jedla vyhodíme do kontajnera. Slovami „Jedlo je Boží dar!“ Kdeže by mohlo skončiť v koši: „Veď deti v Afrike nemajú čo jesť!“ sme chceli vyjadriť úctu k Zemi, jej darom, ako i solidaritu s tými, čo nemajú dostatok jedla.
Správajme sa k jedlu s rešpektom.
Naučme sa vážiť si to, čo máme na tanieri.
Uvedomme si , aké dôležité je nechať po sebe po každom jedle prázdny tanier.
Základné informácie sa žiaci dozvedeli z nástenky.
Prečítali sme si rozprávku Stolček, prestri sa! , porozprávali sme sa o tom, akým spôsobom sa jedlo dostáva na náš stôl v reálnom živote, pokúsili sme sa o ilustráciu rozprávky, zhotovili sme taniere s jedlom a urobili sme jedlo zo zvyškov – zemiakové lokše.