Manažment publicity
Názov projektu:
V živote sa nestratím
Dátum realizácie projektu: Začiatok realizácie projektu: 10/2012
Ukončenie realizácie projektu: 09/2014
Druh projektu: Dopytovo - orientovaný projekt
Operačný program: Vzdelávanie
Prioritná os: 1 Reforma systému vzdelávania a odbornej prípravy
Opatrenie: 1.1 Premena tradičnej školy na modernú
Miesto realizácie projektu: Špeciálna základná škola, Tichá 50, 072 04 Trhovište
Kód výzvy: OPV-2011/1.1/06-SORO
Kód ITMS projektu: 26110130447
"Moderné vzdelávanie pre vedomostnú spoločnosť / Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ."
Ciele projektu:
- Podporiť vzdelávanie pedagogických zamestnancov.
- Podporiť čitateľskú gramotnosť s digitálnou výučbou.
Cieľové skupiny:
- pedagogickí zamestnanci ŠZŠ
- žiaci ŠZŠ
AKTIVITY PROJEKTU
1.1 Vzdelávacia príprava pedagógov
a inovácia didaktických prostriedkov
Cieľ aktivity:
Podporiť ďalšie vzdelávanie pedagogických zamestnancov na získanie schopnosti tvoriť inovatívne metódy, rozvíjať komunikačné schopnosti, podporovať čitateľskú gramotnosť a zavádzať do praxe digitálne vyučovanie.
Cieľová skupina: pedagogickí zamestnanci ŠZŠ
Popis aktivity:
Aktivita č.1.1 bude realizovaná vo dvoch fázach.
1. fáza: Zabezpečiť a modernizovať technickú základňu školy.
2. fáza: vzdelávacia príprava pedagógov
Účelom tejto aktivity je zabezpečiť a vybaviť školu modernými didaktickými prostriedkami, ktorých využívanie pedagógmi zásadne prispeje ku zvýšenej kvalite vyučovacieho procesu.
Toto vzdelávanie zvýši:
- kompetencie pedagógov potrebné na tvorbu inovatívnych metód práce,
- zefektívni vzdelávací proces zavedením digitálneho vyučovania,
- podporí čitateľskú gramotnosť,
- skvalitní prístup jazykových schopností.
2.1 Inovácia učebných textov a materiálov
Cieľ aktivity:
Cieľom aktivity je vytvorenie inovovaných učebných materiálov potrebných pre inováciu obsahu a metód vzdelávacieho procesu.
Cieľová skupina: pedagogickí zamestnanci ŠZŠ a žiaci ŠZŠ
Popis aktivity:
Účelom tejto aktivity je vytvorenie nových učebných materiálov, študijných materiálov potrebných pre inováciu zmeny obsahu a metód vzdelávacieho procesu.
V prvej fáze tejto aktivity sa pedagógovia oboznámia so spôsobom a kritériami vypracovania tvorby metodických listov, pracovných zošitov, prezentácií v Powerpointe a prezentácií na interaktívnu tabuľu.
V druhej fáze pedagógovia pripravia pracovné zošity, ktoré budú slúžiť pre potreby žiakov buď ako kontrola hodnotení získaných vedomostí a zručností, alebo ako učebný materiál v súlade s učebnými osnovami.
Prezentácie s využitím IKT a v Powerpointe pripravia pedagógovia ako prezentácie pre rôzne fázy vyučovacej hodiny.
2.2 Podpora čitateľskej gramotnosti s digitálnou výučbou
Cieľ aktivity:
Cieľom aktivity je inovácia metód vzdelávania so zameraním na podporu čitateľskej gramotnosti a digitálneho vyučovania.
Cieľová skupina: pedagogickí zamestnanci ŠZŠ a žiaci ŠZŠ
Popis aktivity:
Účelom tejto aktivity je digitálne vyučovanie a podpora čitateľskej gramotnosti vo vyučovacom procese.
Čitateľskou gramotnosťou sa zvýši interpretácia textu - porovnávanie informácií v texte, uvažovanie o súvislostiach medzi rôznymi zdrojmi informácií a vyvodenie záverov. Po ukončení projektu očakávame zlepšenie materiálno technického vybavenia školy a skvalitnenie vyučovacieho procesu využívaním moderných didaktických prostriedkov. Poslaním našej školy je pripraviť absolventov školy pre vedomostnú spoločnosť. Rozvíjanie čitateľskej gramotnosti možno považovať za najpodstatnejšiu súčasť moderného vzdelávania.
Realizácia projektu
Inzercia v tlačených médiách o začatí realizácie sa uskutočnila 18.12.2012 v týždenníku Michalovský Korzár. Inzerciu o ukončení projektu doplníme v aktuálnom termíne.
V septembri 2012 sme začali pripravovať grafické podklady, ktoré sme chceli použiť na tlač produktov slúžiacich na reklamné účely projektu "V živote sa nestratím", a to: skladačky, letáky, propagačné materiály s logom projektu. Dbali sme na to, aby znak EÚ a odkaz na EÚ boli dostatočne výrazné, viditeľné, čitateľné a zrozumiteľné a rovnako veľké, ako ostatné symboly. Novo vyrobenú veľkoplošnú reklamnú tabuľu sme umiestnili na budovu školy spolu s vlajkou Európskej Únie.
Zabezpečili sme dostatočné množstvo informačných materiálov a malých propagačných materiálov pre publicitu projektu. Informovanosť verejnosti sme zabezpečili nasledovne. Rodičia boli informovaní o začatí realizácie projektu "V živote sa nestratím" na triednom aktíve a súčasne im boli odovzdané informačné materiály a malé propagačné materiály (letáky, skladačky, perá, kľúčenky, tašky) a priebežne sú informovaní o všetkých aktivitách, ktoré sa týkajú žiakov zapojených do projektu. Rovnako žiaci dostali informácie o inovácii vzdelávacieho procesu na našej škole, čo sa týkalo hlavne novej didaktickej techniky, ktorú budú môcť využívať na všetkých hodinách. Začiatok projektu v rámci školy sme odštartovali spoločným stretnutím žiakov a pedagógov, kde sme im vysvetlili úlohy a ciele, ktoré na nich a na nás čakajú. Týkalo sa to nových didaktických pomôcok, nových spôsobov vyučovania, návštev divadelných predstavení, exkurzií a podporili sme ich záujem o projekt rozdaním propagačných materiálov (letáky, perá, kľúčenky, tašky). Logom projektu boli označené všetky učebne a priestory našej školy, rovnako aj didaktické pomôcky získané z projektu.
Projekt zasiahol aj do života obce Trhovište a prenikol aj do povedomia okolitých škôl. Naša družobná škola Špeciálna základná škola internátna vo Veľkých Kapušanoch je oboznámená o aktivitách projektu stretnutiami na rôznych podujatiach športového a spoločenského charakteru a pri rôznych ďalších stretnutiach učiteľov oboch škôl - metodický deň, školenia ap, kde im boli odovzdané propagačné materiály. O realizácii projektu na našej škole sme sa rozprávali aj s kolegami zo škôl v Trebišove, Michalovciach, Pavlovciach nad Uhom a Bratislave, kde sme si vymieňali skúsenosti a postrehy z už uskutočnených podobných projektov. Krajský školský úrad dostal základné informácie o začatí projektu a o plnení jeho čiastkových úloh je informovaný priebežne.
Špeciálna základná škola na Karpatskej ulici v Bratislave, ktorú sme v rámci projektu navštívili v auguste 2013, nám podala rozsiahle informácie o vlastných projektoch realizovaných v škole a pridala skúsenosti z praxe, aby náš projekt bol čo najefektívnejší. My sme sa im poďakovali malou pozornosťou od žiakov a zamestnancov našej školy detským prácami a balíčkom reklamných predmetov. Ako čerešničku na torte sme riaditeľke odovzdali knihu receptov v zemplínskom nárečí.
Hlavná aktivita projektu - informovanosť verejnosti s dosiahnutými výsledkami aktivít projektu
Workshopy plánujeme na mesiace máj 2014 a jún 2014. Naplánované workshopy s prezentáciami modernizácie vzdelávacieho procesu a s výsledkami žiackych aktivít počas realizovaného projektu "V živote sa nestratím" zrealizujeme formou stretnutí s pozvanými hosťami - vedenie školy ZŠsMŠ Trhovište, starosta a poslanci obce Trhovište, kolegovia zo spriatelených a družobných škôl z okolia, zástupca KŠÚ Košice, lektorka PaedDr. Ivica Hajdučeková, riaditeľ MPC Prešov, lektorka PaedDr. Janka Honzová, Ing. Silvia Krakovská, PaedDr. Marta Harviľaková. Výsledky workshopov zverejníme na stránke školy.
Evidencia dokumentov projektu
Priebežne prebieha:
- evidencia prezenčných listín zo zrealizovaných školení,
- evidencia edukačných materiálov - metodických listov, pracovných zošitov, prezentácií a príprav na inovatívnu hodinu.
Na všetkých dokumentoch sú logá a symboly EÚ viditeľné, čitateľné a zrozumiteľné.
Informovanie verejnosti
O prebiehajúcom projekte na našej škole sme informovali aj detských lekárov v obci Trhovište, OOPZ v Trhovišti, ako aj vedenie a poslancov obce a kolegov zo ZŠsMŠ Trhovište.
Informácie sme poskytli aj usporiadateľom a účastníkom 10. ročníka akcie organizovanej Okresnou radou Slovneského zväzu zdravotne postihnutých Michalovce a Zemplínskeho osvetového strediska Michalovce "Srdce ako dar". Akcia je pod záštitou predsedu Košického samosprávneho kraja JUDr. Zdenka Trebuľu a zúčastňujeme sa jej každoročne už 10 rokov.
Deň otvorených dverí
Deň otvorených dverí bol realizovaný v decembri 2012 pri príležitosti blížiacich sa vianočných sviatkov. Všetci si uvedomujeme, že Vianoce sú sviatky radosti, pokoja, lásky a porozumenia a preto aj pedagógovia spolu so žiakmi pripravili vianočné pásmo pre rodičov a priateľov školy. Po prehliadke školy mohli rodičia prehodnotiť, ako sa škola zmenila po obnovení školskej knižnice. Inšpirácie, ktoré jej používaním učitelia získali, obohatili priestory oboch budov a to sa rodičom veľmi páčilo. Ďalší Deň otvorených dverí plánujeme zasa v decembri pri príležitosti sviatku tohoročných Vianoc. Rodičia sa opäť môžu poprechádzať po škole a zhodnotiť, ako sa zmenila jej tvár a či žiakom prospela implementácia didaktických pomôcok do vzdelávacieho procesu.
Využívanie didaktickej techniky
V novom školskom roku 2013/2014 sa už naplno využíva didaktická technika získaná z financovania projektu EÚ a už po niekoľkých dňoch vidíme jej prínos nielen pre žiakov, ale aj pre pedagógov a ich prístup k inovatívnemu vyučovaniu. Hodiny realizované s pomocou interaktívnej tabule, tabletov, nových notebookov, e-bookov, nového softvéru a ostatnej didaktickej techniky, sú iné, vzácnejšie pre žiakov a ich chuť učiť sa vzrastá každou zaujímavou hodinou. Aj učitelia sa snažia každú hodinu priniesť alebo ukázať niečo nové, iné, moderné, niečo, k čomu deti doteraz nemali prístup. O ďalšom využívaní didaktickej techniky na našej budeme priebežne informovať na stránkach školy.
Školenia pedagógov
O uskutočnených školeniach si môžete prečítať v okienku Hodnotiace správy projektu.
https://szstrhoviste.edupage.org/text/?text=text/text3&subpage=2&