Hodnotiace správy projektu
Správa za mesiac máj 2014
Správa za mesiac apríl 2014
Mesiac apríl sme začali návštevou michalovskej hvezdárne. Pracovníčka hvezdárne mala zaujímavú prednášku o živote a práci kozmonautov vo vesmíre, o ich príprave na misiu a o činnostiach, ktoré sú súčasťou mimoplanetárneho výskumu. Kvôli zlému počasiu sme nemohli využiť možnosť pozorovať oblohu ďalekohľadom, ale aspoň sme si ho obzreli zblízka v jeho otáčavej kupole.
Interaktívnu tabuľu využil už po druhýkrát lektor Ľuboš Žák CSc., učiteľ environmentalistiky a člen Občianskeho združenia Sophia Rosa, ktorý s našimi žiakmi prebral témy o Základných aspektoch výchovy v krízových obdobiach, problémy s drogami, dospievanie a pohľad nových trendov psychológie rodiny.
Učitelia aj naďalej realizujú inovatívne vyučovanie a v maximálnej možnej miere využívajú pomôcky a techniku z projektu. Aj prípravy na workshopy, ktoré plánujeme na jún, jeden pre rodičov a druhý pre učiteľov družobných škôl a pozvaných hostí. Tieto akcie nám zaberajú veľa času, ale aj napriek tomu sme si našli čas na účasť v stolnotenisovom turnaji vo Veľkých Kapušanoch "O pohár riaditeľky školy", čo nám prinieslo ďalšie nádherné víťazstvo.
Správa za mesiac marec 2014
Marcové aktivity naplno ovplyvnila skorá jar. Opäť sme vyzdobovali školu, venovali sme sa živým okrasným interiérovým rastlinám a navštívili vynovenú školskú knižnicu. Pripomenuli sme si sviatky, ktoré už tradične patria k tomuto mesiacu - MDŽ, Deň učiteľov, Deň vody. Nie vždy sa nám podarilo uskutočniť tieto akcie podľa našich predstáv. Skôr sme sa venovali tvorbe a využívaniu metodických materiálov na vyučovanie.
Čas na šport sme si našli hneď, ako uschli mláky po poslednom snehu. Prijali sme pozvanie michalovských stolnotenisových seniorov na priateľské športové stretnutie, ktoré nám prinieslo nové skúsenosti a zážitky z modernej stolnotenisovej haly.
Opäť sme navštívili botanickú záhradu a zaujala nás tiež prehliadka košického planetária v Slovenskom technickom múzeu. V takomto zariadení boli naši žiaci po prvý raz a odteraz sa budú na hviezdne nebo pozerať inými očami.
Správa za mesiac február 2014
Mesiac február sa niesol v znamení osláv sv. Valentína. Každoročne si pripomíname tieto oslavy valentínskym karnevalom, výrobou a darovaním valentínok. Na karneval sme sa svedomito pripravovali niekoľko dní. Vyzdobili sme priestory školy, upiekli sme sladké srdiečka. Na ich prípravu sme použili pomôcky zaobstarané z financií projektu.
Karneval začal výrobou valentínskych pozdravov, z ktorých sme v závere akcie urobili výstavku v priestoroch školy. Valentínsku oslavu spestrili žiaci a učiteľky nultého až tretieho ročníka, ktorí sa tiež svedomito pripravili a prišli akoby z iného, rozprávkového sveta. Ich príchod očaril starších spolužiakov, ktorí svoju identitu skrývali pod škraboškami. Karnevalu sa na poslednú chvíľu zúčastnil aj náš pán riaditeľ samozrejme tiež v prestrojení.
Ďalšou aktivitou projektu bola návšteva botanickej záhrady v Košiciach. Deťom sa prehliadka veľmi páčila, zaujali ich najmä cudzokrajné rastliny, ktoré u nás bežne nevidia a rastliny, ktorých plody vidia v obchode, ale rastlinu ešte nevideli. Jednym sa páčili orchidey, iným kaktusy, ďalším palmy. O mesiac si návštevu botanickej záhrady užijeme opäť. Tešíme sa na výstavu mušlí.
Inovatívne vyučovanie pokračuje s občasnými problémami s novou didaktickou technikou. Učíme sa za pochodu odstraňovať jednoduché aj zložitejšie závady a práca s osobným počítačom už pre nás nie je tabu. Inovatívny spôsob vyučovania si užívajú žiaci naplno. Tešia sa na každú ďalšiu inovatívnu hodinu.
Správa za mesiac január 2014
V januári sme si užili skutočnú zimu. Nasnežilo a tak sa deti vyšantili na snehu. Pokračovali sme v podpore rozvoja čitateľskej gramotnosti inovatívnym vyučovaním. Využívali sme nami vytvorené metodické materiály. Nové informácie o študijných odboroch v SŠI v Michalovciach nám priniesla výchovná poradkyńa J. Feherová. Besedy sa zúčastnili aj rodičia končiacich žiakov. Priestory školy sme zdobili prácami s tematikou zimy, nápady sme čerpali z internetových portálov, ktoré nám počas školení odporúčala Mgr. Honzová. Pri zhotovovaní sme vo veľkej miere využili rôzny odpadový materiál.
Správa za mesiac december 2013
Začiatok decembra sa už tradične nesie v duchu Vianoc a mikulášskych osláv. Toho roku sme si naplánovali oslavu Mikuláša netradične v bábkovom divadle v Košiciach. Predstavenie - Išlo vajce na vandrovku - deti samozrejme bavilo, ale najviac sa tešili záverečnému vstupu Mikuláša, menej ich potešil príchod čerta, ktorého sa báli. Návšteva nakoniec dopadla dobre, lebo prítomnosť anjela brzdila snahu čerta odniesť zlé deti tam, kam zlé deti patria (do vreca a ešte ďalej ...)
V škole prebieha vyučovanie s využitím inovatívnych didaktických prostriedkov a pomôcok. Zmena spôsobu vyučovania sa odzrkadľuje na prípravách učiteľov na vyučovanie, na iniciatíve žiakov, všetko je živé a hravé. Môžeme skonštatovať, že deti si učenie užívajú.
Tešili sme sa na príchod rodičov počas akcie Čítanie s rodičmi. Na tento deň sme pripravili pre rodičov prehliadku vynovenej školskej knižnice, ukážky z inovatívnych hodín, prezentáciu o výletoch a exkurziách a informovali sme ich o mnohých ďalších akciách, ktoré sme mohli uskutočniť z financovania projektu. V závere akcie sme sa s rodičmi porozprávali o súčasných možnostiach vyučovania v našej škole, posedeli sme pri káve a malom občerstvení. Rodičia boli s akciou spokojní a ocenili to, v akej miere sa v škole aj počas mimoškolských aktivít venujeme ich deťom.
Už tradične sme vyzdobili vianočný stromček, poslali vianočné pozdravy spriateleným školám, učiteľom a ich žiakom a takto krok za krokom sme sa priblížili ku koncu kalendárneho roka. Všetci sa už tešíme na Vianoce v kruhu svojich blízkych a hurá do Nového roka 2014!
Správa za mesiac november 2013
Pokračovali sme v realizácii plánovaných aktivít. Uskutočnili sme výlet do nášho okresného mesta Michalovce, kde sa žiaci oboznámili s centrom mesta, jeho historickou časťou, a dozvedeli sa, ako sa najlepšie orientovať v meste. Najviac sa im páčila fontána na hlavnom námestí. My učitelia sa priebežne pripravujeme a realizujeme inovatívne vyučovanie, čo nám zaberá veľa času a energie. Ale každý z nás vynakladá veľa úsilia, pretože už teraz vidíme, že vyučovanie s novou technikou, pomôckami a materiálmi získanými z projektu má u žiakov obrovský ohlas. Už im ani nevadí, že hodina sa často pretiahne aj do času prestávky a práve učiteľ musí napomenúť žiakov, že hodina už skončila.
Správa za mesiac október 2013
Ukončili sme posledné školenie v rámci projektu "V živote sa nestratím". Pomaly sa blížia ku koncu aktivity spojené s exkurziami a výletmi. Čaká nás ešte zopár, kým sa starý rok zvíta s novým a ten nový samozrejme prinesie ďalšie nové zážitky. Vo vytváraní a písaní výkazov a správ sa stávame majstrami sveta a práca s PC už nie je tabu ani pre kolegov, ktorí na nich spočiatku zazerali s chmúrami a nedôverou.
Správa za mesiac september 2013
Začal sa nový školský rok a s ním každoročný ťažký štart pre žiakov aj učiteľov. Zvyknúť si na pravidelné povinnosti a ranné vstávanie chce poriadnu guráž pre žiakov aj ich učiteľov tým skôr, že učitelia nemali počas leta veľa času odpočinúť si na dovolenke. Aj teraz sa len letmo obrátili za starým školským rokom a hupkom skočili do nových povinností. Polovicu učiteľského zboru očakávalo ďalšie školenie, tentoraz z oblasti slovenského jazyka. Oboznámili sme sa s novým softvérom na vytváranie pracovných listov v tomto predmete. Roztrhlo sa vrece s exkurziami za poznávaním východného Slovenska, učitelia pracovali na vytváraní metodického materiálu, začali sme inovatívne učiť a pokročili sme aj v projektových aktivitách, o ktorých sa môžete dočítať na stránkach webovej stránky našej školy.
Správa za mesiac august 2013
Ďalší horúci mesiac a ďalšie školenia! Pokračovali školenia z júla a začali nové - Základy práce s interaktívnou tabuľou, Tvorba prezentácií a Základy obsluhy s didaktickou technikou. Lektor z posledného školenia mal hlavu ťažkú nielen z počasia, lebo vysvetliť nám, ako funguje a ako sa obsluhuje taký elektronický mikroskop, vizualizér alebo e-book, to chcelo poriadnu námahu.
Ďalšie školenie o tvorbe prezentácií bolo zaujímavé, akčné a hravé. Bavilo, zaujalo a potešilo všetkých zúčastnených. Školenie Základy práce s interaktívnou tabuľou nás nabudilo a už teraz rozmýšľame, ako použiť funkcie, ktoré nám IT ponúka, na vyučovaní.
Návšteva Bratislavy
Projekt "V živote sa nestratím" umožnil ôsmim učiteľom navštíviť hlavné mesto a jednu z jeho špeciálnych základných škôl, ŠZŠ na Karpatskej ulici. Krátka prehliadka starej časti Bratislavy, prehliadka školy, rozhovory s bratislavskými kolegyňami a výmena skúseností, návšteva Slovenského národného múzea a neplánovaná účasť na pietnom akte režiséra Jozefa Bednárika boli krátkou zastávkou na ceste, ktorá sa začala o pár dní na začiatku nového školského roka 2013/2014.
Správa za mesiac júl 2013
Koncom júla sme začali ďalšie školenia - jedna skupina Základy IKT, druhá skupina absolvovala IKT pre pokročilých. Pre prvú skupinu mala lektorka pripravený školiaci program vhodný pre začiatočníkov a učiteľov s minimálnymi skúsenosťami z programovania. Po ukončení školenia boli jeho účastníci schopní využívať rôzne ovládacie prvky programu Office a orientovať sa v práci s počítačom. Druhá skupina sa zamerala na využívanie programov a aplikácií v pokročilej forme. Všetci účastníci aj lektori sa potýkali s počasím, ktoré bolo nezvyčajne horúce a hodiny strávené v počítačovej miestnosti dali zabrať technike aj ľudskému faktoru. Sme radi, že to máme za sebou, aj keď nás teší, že práca s IKT technikou je pre nás prístupnejšia.
Správa za mesiac jún 2013
Posledné zasadnutie interného projektévho tímu v tomto školskom roku sme ziniciovali hneď na začiatku mesiaca, aby sme do konca júna uzavreli všetky rozpracované aktivity. Konalo sa školenie v predmete Občianska výchova, ktorého sa zúčastnili dvaja naši kolegovia. Inovatívne vyučovanie pokračovalo aj v tomto mesiaci. Každý učiteľ sa snažil využiť poznatky zo školení, nové didaktické pomôcky, literatúru a v neposlednom rade aj svoje pedagogické skúsenosti. Metodické listy, pracovný zošit č.1 a 16 príprav na inovatívnu hodinu si každý vyučujúci svedomito pripravil a odovzdal koordinátorom odbornej aktivity č.2.1, 2.2. v stanovenom termíne. Sme radi, že všetky administratívne podklady sú skontrolované, v poriadku, a tak môžeme ukončiť tento školský rok a užívať si dovolenku.
Správa za mesiac máj 2013
Ďalšie, v poradí už tretie, zasadnutie MZ/PK bolo zamerané na prípravu a realizáciu inovatívneho vyučovania. Dohodli sme sa na spôsobe a forme prípravy na inovatívnu hodinu. Začali sme tiež inovatívne učiť. Interný tím pracoval aj v tomto mesiaci. Každý člen zhodnotil svoje aktivity za posledné obdobie. Všetky akcie, súťaže a aktivity realizované v máji, sme zverejnili na webovej stránke školy. Kolegovia sa zúčastnili školenia z Dejepisu, ktoré bolo úspešne ukončené. S inováciou v rámci tohto predmetu sme boli oboznámení na zasadnutí MZ/PK.
Správa za mesiac apríl 2013
Opäť sme sa stretli pri tvorbe metodických listov a pracovných zošitov, kde sa diskutovalo o obsahu a forme metodického listu. Prejednávali sme spôsoby inovatívneho učenia v rámci možností našej školy, kde sme využili vedomosti i skúsenosti získané počas doterajších školení. Stretol sa aj interný tím, riešili sme problémy spojené s projektom - pracovné výkazy, kumulatívne výkazy, metodické listy, pracovné zošity, inovatívne učenie, pomôcky, publikácia projektu, priebežné dopĺňĺanie informácií na stránke školy, plánovanie ďalších školení pedagógov ap. Kolegyňa, zodpovedná za správu knižnice, podala informácie o kompletizovaní školskej knižnice, ktorej inventár sme získali z finančných prostriedkov projektu.
Správa za mesiac marec 2013
Pokračovali sme školeniami o inovatívnych metódach výtvarnej a hudobnej výchovy. Učitelia sa oboznámili s netradičnými spôsobmi vyučovania, ktoré sa doteraz málo využívali na hodinách Vv a Hv. Školenie im prinieslo veľa nápadov, inšpirácií a pozitívnych motivácií. Na školení Vv zaujalo najmä využitie odpadových materiálov, ktoré je možné recyklovať na úplne nové a veľmi zaujímavé veci. Kolegov očaril prístup školiteľky, ktorá bola veľmi milá, priateľská a ochotne odpovedala na všetky otázky týkajúce sa problematiky Vv na školách. Školenie ešte nie je ukončené, ale už teraz konštatujeme, že bolo a bude prínosom a obohatením pre našu prácu. Veľmi si vážime, že sme sa mohli zúčastniť takejto akcie.
Naďalej pokračujú stretnutia interného projektového tímu, funguje spolupráca medzi kolegami pri vyhľadávaní a spracovaní materiálov na tvorbu pracovných listov, pracovných zošitov a metodických listov. Spoločne sa učíme tvoriť tieto dokumenty, snažíme sa získať čo najviac nových a zaujímavých informácií, ktoré môžeme aplikovať a využívať pri tvorbe týchto materiálov. Pevne veríme, že tieto materiály budú pre nás a našu prácu prínosom.
Správa za mesiac február 2013
Vo februári sme ukončili školenia pod názvom Rozvoj čitateľskej gramotnosti, na ktorých sme získali nové kompetencie v danej oblasti. Tie môžme ďalej využívať pri svojej práci. Začali sme ďalšie školenia už v oblasti jednotlivých predmetov, a to výtvarnej a hudobnej výchovy. Taktiež prebiehali ďalšie zasadnutia interného projektového tímu. Na týchto zasadnutiach sa prejednávalo a kontrolovalo plnenie úloh členov tímu. Prebiehala priebežná kontrola kumulatívnych a pracovných výkazov za mesiac január. Konalo sa zasadnutie MZ/PK, kde sa preberali návrhy na spracovanie metodických listov a pracovných zošitov. Prebehla aj debata o plánovanom inovatívnom vyučovaní.
Inovatívne metódy vo výtvarnej a hudobnej výchove
Školenie je určené pre cieľovú skupinu pedagógov za účelom získania kľúčových kompetencií v oblasti inovatívnych metód a foriem v oboch predmetoch.
Správa za mesiac január 2013
V tomto mesiaci sa začalo školenie pre pedagógov pod názvom Rozvoj čitateľskej gramotnosti s p. Mgr. Dagmar Čtvrtníčkovou, kde sme sa zaoberali problematikou čítania, čítania s porozumením, schopnosťou žiaka zreprodukovať prečítaný text a následne pracovať s textom. Učitelia si precvičili zostavovanie úloh pre čitateľskú gramotnosť žiakov.
Prebehli plánované zasadnutia interného projektového tímu, kde boli prejednávané plnenia úloh jednotlivých členov tímu. Bola vykonaná záverečná kontrola kumulatívnych a pracovných výkazov za mesiac október, november, december.
Rozvoj čitateľskej gramotnosti
Realizácia školenia bola určená pre cieľovú skupinu pedagógov za účelom získania kompetencií v oblasti čitateľskej gramotnosti, oboznámenie sa so súčasnými trendmi, novými prístupmi obzvlášť pre žiakov ŠZŠ.
Správa za mesiac december 2012
V decembri sa začalo vzdelávanie – školenie pedagógov. Šlo o špecializované vzdelávanie triednych učiteľov 32 hodín (školiteľ PaedDr. Marta Harviľaková – Mikuľaková) a vzdelávanie psychopédov 32 hodín (školiteľ Mgr. Teťana Ustohalová) . Školenia sa realizovali v dohodnutých termínoch a zúčastnili sa ich všetci učitelia.
Vzdelávanie psychopédov
Realizácia školenia bola určená pre cieľovú skupinu pedagógov za účelom získania kľúčových kompetencií z oblasti psychopédie so zameraním pre výučbu pre žiakov ŠZŠ.
Špecializované vzdelávanie – triedny učiteľ
Realizácia školenia bola určená pre cieľovú skupinu pedagógov za účelom získania kľúčových kompetencií z oblasti pedagogickej problematiky triedneho učiteľa.
Správa za mesiac november 2012
V novembri pokračovali naplánované stretnutia projektového tímu. Každý člen podľa funkcie pracoval podľa svojej pracovnej náplne. Manažér publicity zrealizoval aktivity týkajúce sa plagátov, skladačiek, letákov a ďalších propagačných materiálov, označenie všetkých miestností školy logom projektu – V živote sa nestratím.
Správa za mesiac október 2012
V mesiaci október sa uskutočnili zasadnutia jednotlivých pracovných skupín projektu. Prejednávali sa aktuálne témy ohľadom fungovania a práce projektového tímu a jednotlivých funkcií. Všetky stretnutia prebehli v stanovených časových termínoch a zúčastnili sa ich všetci zainteresovaní.